Manfred von Richthofen, emerytowany generał kawalerii i adiutant cesarza Wilhelma II, to jedna z najbardziej enigmatycznych postaci w historii rodziny von Richthofen. Jego życie, pełne zaszczytów wojskowych i pasji do służby, odcisnęło jednak niezapomniane piętno na dziedzictwie tego wyjątkowego miejsca, jakim jest pałac w Targoszynie. Poznajcie krótką historię tej postaci.
Manfred von Richthofen urodził się w 1855 roku w rodzinie o długiej tradycji wojskowej. Jego kariera rozpoczęła się w elitarnym pułku Garde du Corps, gdzie szybko zyskał uznanie dzięki swoim umiejętnościom i oddaniu. Jako adiutant przyboczny cesarza Wilhelma II, Manfred von Richthofen zapewne był świadkiem i uczestnikiem różnych kluczowych wydarzeń politycznych i militarnych swojej epoki, które miały miejsce na przełomie XIX i XX wieku. Jako bliski współpracownik cesarza, był odpowiedzialny z jego ramienia za wojskowe oddziały reprezentacyjne[i].
Na okres życia Manfreda von Richthofena przypadał bezprecedensowy rozwój sił zbrojnych i technologii wojskowej w Europie, w którym Niemcy również aktywnie uczestniczyły. Baron z pewnością jako adiutant cesarza miał w tym duży udział.
Początek XX wieku to czas licznych kryzysów dyplomatycznych i napięć międzynarodowych. Jeden z nich to marokański (1905-1911), jeden z wielu międzynarodowych konfliktów prowadzących ostatecznie do wybuchu I wojny światowej. Wreszcie sama I wojna światowa (1914-1918), a więc konflikt, w którym Niemcy były jednym z głównych uczestników. Te wszystkie wydarzenia i towarzyszące im istotne zmiany polityczne i społeczne z pewnością były również udziałem barona von Richthofena.
Właściciel majątku w Targoszynie walczył na obu frontach I wojny światowej. Swoją karierę militarną zakończył w stopniu generała korpusu gwardii w Berlinie[ii].
Po zakończeniu kariery wojskowej baron Manfred von Richthofen osiadł w Pałacu Targoszynie, gdzie spędził resztę swojego życia. Tutaj wraz z żoną Luizą z domu Gerlach, prowadzili życie na rzecz społeczności lokalnej, rozbudowywali majątek i zapewniali miejsca pracy. Z pewnością odcisnęli duże piętno na dawnym życiu wsi.
Jako właściciel pałacu, baron Manfred von Richthofen odegrał kluczową rolę w jego historii. Z nielicznych źródeł wiemy, że bardzo dbał o utrzymanie i rozwój majątku. To z pewnością przyczyniło się do zachowania jego wyjątkowego charakteru, który można podziwiać do dziś.
Choć Manfred von Richthofen zmarł w 1939 roku, jego wpływ na Pałac Targoszyn pozostaje żywy. Dzięki działaniom naszej Fundacji Marysieńka, jego dziedzictwo będzie pielęgnowane i promowane, bo jest to część bogatej historii naszego regionu.
[i] Źródło: Rodzina Richthofenów w czasie wojen światowych w latach 1914-1945, online: https://richthofen.eu/pl/historia/rodzina-richthofenow-w-czasie-wojen-swiatowych-w-latach-1914-1945/, dostęp: 20.11.2023
[ii] Ibidem.