PROJEKTY

Instytut Dzieł Utraconych

II wojna światowa zniszczyła nie tylko wiele istnień ludzkich, ale też wspaniałe dzieła sztuki, które w czasie wojennej zawieruchy albo zostały zniszczone, albo są skrywane w skrzętnie strzeżonych pomieszczeniach i archiwach bogatych koneserów sztuki na całym świecie. Powszechnie nazywa się je dziełami utraconymi, a ich listę tworzy i uzupełnia Wydział Restytucji Dóbr Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Znajdziecie ją na stronie internetowej wydziału. 

Dla nas dzieła utracone są tak samo smutnym skutkiem działania (lub braku działania człowieka), jak niszczejące i znikające z powierzchni ziemi zabytkowe obiekty – zamki, pałace, domy i wiele innych. Dlatego postanowiliśmy, że pałac w Targoszynie będzie miejscem, w którym będziemy ocalać takie dzieła od zapomnienia. We współpracy z lokalnym artystą ze Świdnicy Robertem Kuklą będziemy po kolei odtwarzać utracone obrazy znanych mistrzów pędzla. Pan Robert jest artystą z długoletnim doświadczeniem, który przez wiele lat zajmował się reprodukcjami, więc nasza idea trafiła w najlepsze ręce. 

Chcemy, aby w odnowionych salach pałacu powstały dostępne dla zwiedzających ekspozycje reprodukcji dzieł utraconych podczas II wojny światowej. Będą one również prezentowane w formie wystawy multimedialnej.