Pałac w Targoszynie został zbudowany w stylu głównie neorenesansowym. Dzisiaj poświęcimy trochę uwagi temu właśnie stylowi architektonicznemu, bo jest bardzo ciekawy. Styl neorenesansowy narodził się w połowie XIX wieku i był reakcją na dominujący wówczas klasycyzm i był czerpał inspiracje z architektury renesansu.
Pod koniec XVIII wieku i na początku XIX wieku dominującym stylem w europejskiej architekturze był klasycyzm. Choć inspirowany antyczną Grecją i Rzymem, był on postrzegany przez wielu jako zbyt surowy. W miarę upływu czasu artystom i architektom zaczęło brakować większej ekspresji i ciepła w projektach. Zwrócili się więc ku poprzednim epokom i stylom – tak zrodził się historyzm, w którym korzystano z osiągnięć gotyku (neogotyk), baroku (neobarok) czy właśnie renesansu (neorenesans).
Rozwój historyzmu ułatwiał postęp technologiczny. Techniki budowlane rozwijały się, dostępne były nowe materiały, takie jak stal. Pozwoliło to architektom na eksperymentowanie z formami i detalami, które wcześniej były trudne do osiągnięcia.
Dodatkowo wzrost zamożności Europejczyków i rozwój komunikacji sprawiły, że podróżowanie stało się dostępniejsze. Wielu artystów i architektów miało więc możliwość bezpośrednio studiować dzieła wielkich mistrzów z innych epok.
Budowle neorenesansowe można rozpoznać po pewnych wspólnych cechach:
Chociaż styl neorenesansowy był stosowany w różnych typach budynków, od rezydencji po gmachy użyteczności publicznej, to jednak był szczególnie popularny w architekturze reprezentacyjnej, takiej jak pałace, teatry czy biblioteki.
Jak wspomnieliśmy, choć neorenesans nawiązywał estetycznie do stylu renesansowego, to jednak korzystał z dużo nowocześniejszych, dostępnych w XIX wieku, technologii budowlanych oraz materiałów, takich jak:
Styl neorenesansowy pozostawił wiele pięknych budowli w różnych częściach Europy. Obiekty zbudowanych w tym stylu to m.in.:
Polskie budowle neorenesansowe to np.:
Oczywiście, nie możemy zapomnieć o naszym pałacu. Warto na koniec dodać, że neorenesans to jego główny styl, niemniej pojawiają się także elementy neobaroku i rokoka.