Park w Targoszynie powoli budzi się do życia. Jeszcze trochę i wszystko się pięknie zazieleni. Przygotowując się na ten najlepszy czas w roku, kiedy wróci nasza mobilna kawiarenka, a park zatętni życiem, ale też pracując nad ścieżką dydaktyczno-przyrodnicza.
(łac. Poa pratensis) Ta zielona artystka łąk to prawdziwa wirtuozka przestrzeni, tworząca miękkie, falujące dywany pod stopami. Jej delikatne kłosy tańczą z wiatrem, nucąc melodię dzikiej przyrody. To wieloletnia trawa z rodziny wiechlinowatych, charakteryzująca się gładkimi, wąskimi liśćmi i charakterystycznymi, zwartymi kłosami kwiatowymi. Występuje powszechnie na łąkach i w ogrodach, gdzie jest ceniona za swoją odporność i zdolność do tworzenia gęstego dywanu.
(łac. Chenopodium album) To buntowniczka w świecie roślin, zdolna do zdobycia nawet najbardziej opornych terenów. Rolnicy i działkowcy uważają ją za chwast. Ale w naszym parku może sobie rosnąć, gdzie jej się tylko podoba. Jest rośliną jednoroczną z rodziny szarłatowatych. Ma zielone, mięsiste liście i drobne, białe kwiaty zebrane w gęste kłosy. Młode liście mogą być spożywane jako warzywo.
(łac. Lolium perenne) To trawa pastewna z rodziny wiechlinowatych, popularna w Europie. Wyróżnia się gęstym pokrojem i szybkim wzrostem, co sprawia, że jest często wykorzystywana na pastwiska oraz jako trawa ozdobna. Elegancka i wytrzymała, życica trwała jest symbolem trwałości i adaptacji. Z jej soczystą zielenią przychodzi obietnica odnowy i nieustającego wzrostu, nawet w trudnych warunkach.
(łac. Dactylis glomerata) To gatunek trawy z rodziny wiechlinowatych, znany z gęstych, okrągłych kłosów kwiatowych. Jest rośliną wieloletnią, często wykorzystywana jako pasza dla zwierząt. Kupkówka to mistrzyni kamuflażu, dyskretnie wplatająca się w krajobraz łąk i polan.
(łac. Alopecurus pratensis) Nazwa nie jest przypadkowa. Wyczyniec to atleta wśród roślin, wysoko wznoszący się ponad łąkową równinę. Jego mocne, proste łodygi są jak wysportowane ciała, dumnie eksponujące puszyste kłosy. To wieloletnia trawa z rodziny wiechlinowatych, charakteryzująca się gładkimi, zielonymi źdźbłami i walcowatymi kłosami.
(łac. Lamium purpureum) To niska, jednoroczna roślina z rodziny jasnotowatych, rozpoznawalna po purpurowych, owłosionych liściach i różowo-purpurowych kwiatach. Często występuje jako chwast w ogrodach i na polach uprawnych. Ale z tą magią koloru w swoich żyłach, jasnota purpurowa jest jak klejnot łąk. Jej kwiaty przyciągają wzrok i serca, dodając barw do zielonego krajobrazu.
(łac. Ranunculus acris) Jaskier ostry jest jak słońce zamknięte w płatkach; jego jaskrawożółte kwiaty rozświetlają każdy zakątek, w którym się pojawi. To symbol optymizmu i radości, który rozjaśnia nawet najbardziej szare dni. Jest byliną z rodziny jaskrowatych, mającą wspomniane jaskrawożółte kwiaty i zielone, rozczłonkowane liście. Występuje powszechnie na łąkach i w miejscach wilgotnych.
(łac. Polygonum persicaria) To roślina jednoroczna z rodziny rdestowatych, charakteryzująca się lancetowatymi liśćmi z ciemną plamą oraz drobnymi, różowymi kwiatami zebranymi w gęste kłosy. Rdest plamisty to prawdziwy wojownik polnych bitew, zdolny do przetrwania tam, gdzie inne rośliny ustępują.
(łac. Thlaspi arvense ) Tobołki polne to skromni artyści polnych zakątków, tworzący subtelne, zielone kompozycje. Ich maleńkie, okrągłe kształty przypominają o uroku prostoty i naturalności. To niska roślina jednoroczna z rodziny kapustowatych, znana z płaskich, okrągłych nasion przypominających monety, a zamkniętych w chatarakterystycznych tobołkach. Ma białe, drobne kwiaty i jest często spotykana na polach uprawnych.
(łac. Veronica montana) To niska bylina z rodziny przetacznikowatych, występująca w lasach i na wilgotnych łąkach. Charakteryzuje się delikatnymi, niebieskimi kwiatami i zielonymi, owalnymi liśćmi. Przetacznik to duch gór zamknięty w delikatnych, niebieskich kwiatkach.
(łac. Glechoma hederacea) Ten zielony akrobata zdobi ogródki i dzikie zakątki swoimi wspinaczkami i zwisami. Bluszczyk kurdybanek to symbol siły w delikatności, zwinności przeplatającej się z naturą. Jest rośliną z rodziny jasnotowatych, o płożących się pędach i okrągłych, ząbkowanych liściach. Wiosną pokrywa się fioletowymi kwiatami. Często wykorzystywana w medycynie ludowej.
(łac. Ajuga reptans) To bylina z rodziny jasnotowatych, znana z płożącego się wzrostu i intensywnie niebieskich kwiatów. Liście są ciemnozielone, często z purpurowym nalotem. Popularna jako roślina okrywowa w ogrodach. Jest cichą ąbohaterk cienistych zakątków, tworząc zielone dywany tam, gdzie inne rośliny nie mogą się utrzymać. Jej drobne, niebieskie kwiaty są jak iskierki nadziei w zacienionych miejscach.
Każda z tych roślin wnosi do krajobrazu swój unikalny charakter, przypominając o bogactwie i różnorodności natury, która nas otacza.