Park w Targoszynie został zaprojektowany w połowie XIX wieku przez znanego wówczas architekta krajobrazu Eduards Petzolda, który do dyspozycji miał aż 10 hektarów gruntu. Przez wieki park rozrósł się, tworząc miejsce o szczególnych walorach przyrodniczych, jeśli chodzi o liczbę i różnorodność gatunków drzew, jakie w nim rosną, oraz fakt, że mimo sędziwego wieku, są bardzo dobrze utrzymane. Wśród nich są różne gatunki dębów, a także buki, klony, jodły i graby[i]. Według publikacji na stronie parki.org.pl, najmłodsze z drzew ma 113 lat, a najstarsze – 306, jednak dane w artykule, którym się posiłkowaliśmy pochodzą sprzed 13 lat (2010 rok), dlatego do wieku każdego drzewa dodajemy tę różnicę. Zatem najmłodsze drzewo – klon srebrzysty (Acer saccharinum), rosnący na południu parku, ma 126 lat, a najstarsze – platan klonolistny – 319 lat!
Targoszyńskie drzewa to jedno z ulubionych siedlisk ptaków, i nie tylko. Można tu usłyszeć kosy, słowiki, drozdy i zięby, czasem w trawie pojawiają się gołębie, a wieczorem można zobaczyć latające nietoperze.
Główną atrakcją parku w Targoszynie jest rosnący tuż przy pałacu platan klonolistny (Platanus acerifolia), który składa się z trzech pni. Według pomiarów obwodu wykonanych w 2010 roku, drzewo miało 306 lat, zatem obecnie ma lat 319. Platan ma rozłożystą koronę i plamistą korę i nie sposób nie zwrócić na niego uwagi będąc w okolicach pałacu.
Platany klonolistne to duże drzewa, które mogą osiągnąć wysokość nawet do 30 m. Ich cechą charakterystyczną są duże liście o kształcie podobnym do liści klonu, stąd nazwa gatunkowa „acerifolia” (łac. acer = klon). Liście platanu są duże, nawet do 25 cm długości, ciemnozielone i pięcioklapowe. Drzewo kwitnie wiosną, wytwarzając drobne, niepozorne kwiaty zebrane w kuliste kwiatostany.
Według autorów opracowania na temat parku w Targoszynie zamieszczonego na wspomnianej wyżej stronie, ze względu na swój wiek pałacowy platan powinien zostać uznany za pomnik przyrody.
Oprócz platana, najciekawsze drzewa rosnące w targoszyńskim parku to dąb błotny (Quercus palustris) i buk zwyczajny odmiana czerwonolistna (Fagus sylvatica ‘Purpurea’), które rosną przy alei na północny zachód od bramy wschodniej. Kolejny piękny okaz to dąb czerwony (Quercus rubra), rosnący w północnej części parku.
Nie tylko drzewa w parku w Targoszynie są interesujące pod względem przyrodniczym, ale także rosnące tam runo leśne, bardzo bogate w trawy i zioła. Wśród nich znajdują się m.in.: wiechlina łąkowa, komosa, życica trwała, kupkówka pospolita i wyczyniec łąkowy. Oprócz tego, wiosną można tu znaleźć konwalie majowe, fiołki Rivina, fiołki trójbarwne i zawilce gajowe. W parku rosną także rośliny pospolite, takie jak: szczaw polny, jasnota purpurowa, jaskier ostry, rdest plamisty, tobołeki polne, przetacznik górski, bluszczyk kurdybanek oraz dąbrówka rozłogowa.
[i] Źródło: http://www.parki.org.pl/parki-dworskie-i-przypalacowe/park-przypalacowy-w-targoszynie (online: 29.03.2023)